college mcp-logo-header-white mcpherson

Graduation

 

134th McPherson College Commencement Ceremony

Sunday, May 22, 2022
10:30 am  | McPherson Stadium (gates open at 9:45 am)

Previous years: 2021 | 2020 | 2019

 

Graduate Photo Album
Hi-resolution photos of graduates receiving their diplomas at the commencement ceremony for downloading.

Program

PRELUDE
McPherson College Band
“A Festival Prelude” – Alfred Reed

PROCESSIONAL
Mr. Lonny Liljegren
A Medley of Scottish Tunes

INVOCATION
Ms. Tricia Hartshorn, Registrar

WELCOME
Ms. Shyanne Henkis, Senior Class Representative

HOMILY
Dr. Bruce Clary, Vice President for Academic Affairs

PRESENTATION OF HONORARY DOCTORATE RECIPIENTS
Ms. Amanda Gutierrez, Executive Vice President and Provost

HOODING OF HONORARY DOCTORATE RECIPIENTS
Dr. Michael Schneider, President
Ms. Amanda Gutierrez
Ms. Kerri Kobbeman, J.D., Chair, McPherson College Board of Trustees

COMMENCEMENT ADDRESS
Dr. Melanie Lundquist

PRESENTATION OF CANDIDATES
Dr. Bruce Clary

CONFERRING OF DEGREES AND HONORS
Dr. Michael Schneider
Dr. Bruce Clary
Dr. Shane Kirchner, Professor of Education, Director of M.Ed. Program

BENEDICTION
Ms. Tricia Hartshorn
Registrar

RECESSIONAL
McPherson College Band
“March from Second Suite in F” – Gustav Holst

2022 Graduates

Evariste Abeli, BS
Business Administration: Marketing
Math

Opeyemi S. Agosa, BS*
Sociology: Criminal Justice

Cori Alexander, BS
Physical Education & Health

Isaiah J. Alexander, BS
Business Administration: Finance, Management

Grant R. Asadoor, BS†
Business Administration: Management, Marketing

Victoria R. Ates, BS
Physical Education: Sports Management

William Scott Bytheway Bandy, BS*
Technology: Restoration Management

Ellen Barrett, BA
Communication

Thane Allan Barta, BS
summa cum laude
Technology: Restoration Management

Luke A. Boline, BS†
Business Administration: Management

Molly E. Booker, BS
cum laude
Sociology: Health & Human Services
Psychology: Health & Human Services

Cameron H. Boyce, BS
cum laude
Technology: Restoration Technology

Jack M. Bradley, BS
Interdisciplinary: Health Science

Kyrstin E. Branscum, BS
Mathematics: Licensure

Garrett Michael Brenning, BS
Technology: Restoration Technology

Abigail D. Briscoe, BS*
Art & Design: Studio Art
History: Political Science

Cedric Leo Brown, BS
summa cum laude
Technology: Restoration Technology

Dillyn T. Brown, BS
Business Administration: Management, Marketing

Kourtney Ann Brumley, BS
magna cum laude
Sociology: Health & Human Services and Criminal Justice
Psychology

Jordan Bruner, BS
Psychology: Health & Human Services

Mairion S. Brunken, BS†
Business Administration: Management, Marketing

Tyler Landon Carrasco, BS
Interdisciplinary: Health Science
Business Administration

Colton Wyatt Chamberlain, BA
English: Licensure

Ja’Quan K. Chestnut, BS
Business Administration: Marketing

Jacob D. C. Christopher, BS†
Technology: Restoration Technology

Vannesa Cisneros, BS*
Psychology: Health & Human Services

Justin R. Clemens, BS
Business Administration: Management

Kayley Dawn Cook, BS
Business Administration: Accounting, Marketing

Cailey D. Cornett, BA
Digital Media: Visual Design

Austin P. Cuevas, BS*†
Physical Education: Sports Management

Rodrigo De Castro, BS†
Business Administration: Management

Dara J. Dix, BS
cum laude
Business Administration: Finance
Spanish

Lexi Dixson, BA
History: Licensure

Tyler J. Dunn, BS†
Business Administration: Marketing
Communication
Entrepreneurship

Ashley Esquivel, BS
Biology
Sociology

Byron Feland, BS
Business Administration: Marketing

Brionnah M. Fessler, BS
magna cum laude
Environmental Stewardship

Jadin Fleming, BS
SUMMA cum laude
Psychology: Child Development
Sociology: Health & Human Services

Theodore Flint III, BS
magna cum laude
Business Administration: Finance, Marketing

Amber Fredrick, BS
Psychology: Child Development

Leighton Holden Fricks, BS
Technology: Restoration Management

Jacob A. Gilcrease, BS
Business Administration: Management

Alexandra Gipson, BS
magna cum laude
Elementary Education
Special Education

Kollin J. Goering, BS
cum laude
Sociology: Criminal Justice
Psychology: Health & Human Services

Cameron Allen Gragg, BS
Physical Education: Sports Management

Peter B. Greenough, BS
cum laude
Technology: Restoration Technology

Sierra Rose Grow, BA
cum laude
Music Performance

Jacqueline Diane Gullion, BS
Technology: Restoration Technology
Writing

Madison C. Hall, BS
Biochemistry

Zackary Hall, BS†
Technology: Restoration Management

Vernon R. Hardison, BS*
Business Administration: Management

Shyanne L. Henkis, BS
cum laude
Sociology: Criminal Justice
Psychology

Grayson L. Henry, BA
Art & Design: Graphic Design

Sydney Ann Hicks, BS
summa cum laude
Psychology: Health & Human Services
Sociology, Communication

Joshua Glenn Hoerner, BS
Business Administration: Accounting, Finance

Jonathan Hoffman, BS
Technology: Restoration Technology

Ben Holmes-Jones, BA
Art & Design: Graphic Design Marketing
Spanish

Caleb Truman James Houghton, BS†
magna cum laude
Business Administration: Management

Haley B. Hurst, BS†
Interdisciplinary: Health Science
Philosophy & Religion

Florine Ibale, BS
Business Administration: Accounting, Finance, Marketing

Makenzie Jansonius, BA
magna cum laude
Philosophy & Religion
History

Anika J. Jobe, BS
cum laude
Psychology: Health & Human Services
Spanish

Cameron Jones, BS
Physical Education: Sports Management

Polina Khoroshevskaya, BS
summa cum laude
Business Administration: Accounting, Finance

Jakob Komel, BS
Business Administration: Management

Drew E. Labertew, BS
Physical Education: Sports Management

Thomas Michael Dean Lanktree*†
Physical Education: Sports Management

Taylor Ryan Lomax, BS
Physical Education: Sports Management

Aspen M. Lott, M.Ed.
Curriculum & Instruction

Sara Nicole Luckner, M.Ed.
Curriculum & Instruction

Jocelyn Irene Mabery, BS
Physical Education: Licensure

Gage Z. Maccoy, BA
History

Carelle Berry Mampasu, BS
Business Administration: Marketing
Graphic Design

Brittany A. Mann, M.Ed.
Curriculum & Instruction

Dylan Martell, BS
Business Administration: Marketing

Marcus E. Martin, BS
Technology: Restoration Technology

Tabitha A. Maumau, BS*
Interdisciplinary: Health Science

Samantha Coraliss Mayaka N’Sombe, BS*
Business Administration: Finance, Management

Yoranne Mbadu, BS
Business Administration: Management, Marketing

Evan McCarthy, BS*
Technology: Restoration Technology

Hannah Joann McKay, BS
SUMMA cum laude
Sociology: Criminal Justice
Psychology: Health & Human Services
Philosophy & Religion

Isabel Mireya Medina, BS
Sociology: Health & Human Services and Criminal Justice
Psychology

Robert Louis Medina II, BS
Environmental Stewardship

Wyatt Hunt Miceli, BS
magna cum laude
Technology: Restoration Technology
Business Administration

Cole Miller, BS
Technology: Restoration Technology

Francisco Arvizo Montoya, BS
Technology: Restoration Technology

Khalil Morris, BS
Physical Education & Health

Peyton G. Morris, BS & M.Ed.
cum laude
Elementary Education / Curriculum & Instruction
Special Education

Maison Moseley, BS
cum laude
Business Administration: Management, Marketing
English

Madison Marie Mullen, BA
magna cum laude
Art & Design: Studio Art

Vanessa Mundo, BS
magna cum laude
Business Administration: Accounting, Finance

Colin F. Murphy, BS
Technology: Restoration Management

Paul J. Murphy, BS
Technology: Restoration Management

Tevin T. Nash, BS
Physical Education & Health
Psychology

Tyler K. Neshyba, BS
Interdisciplinary: Health Science

Tyler Michael Norris, BA
Digital Media: Communication

Brett M. Oden, BS
cum laude
Business Administration: Management, Marketing

Jason Okoro, BA
cum laude
Communication

Grant Thomas Owens, BS†
magna cum laude
Technology: Restoration Design

Erica Paradise, BS
Biology
Spanish

Frances Alexandra Parish, BS
cum laude
ID: International Relations
Communication, Peace Studies

Jake Pearson, BS
Interdisciplinary: Health Science

Joshua Pisik, BS*
Physical Education & Health

Anthony X. Powell, BA
Digital Media: Visual Design

Allyson Michelle Ragsdale, BS
Technology: Restoration Design

Tyler J. Rainey, BS
Technology: Restoration Technology

Melvin Dinell Reid, BS
Sociology: Health & Human Services and Criminal Justice
Psychology

Jesus Adrian Reyes, BS*
Interdisciplinary: Health Science

Joshua Rivers, BA
Digital Media: Communication

Brittany Roberts, BS
Psychology: Health & Human Services
Sociology

Sean Robinson, BS†
Technology: Restoration Technology

Cameron T. Rogers, BS
Technology: Restoration Technology

David D. Ross, BA
Communication

Jed Aaron Rubin, BS†
magna cum laude
Technology: Restoration Technology

Nathan Ruble, BS†
Business Administration: Finance

Nathaniel Aaron Russo, BS
Business Administration: Finance, Management, Marketing

Caleb S. Ruter, M.Ed.
Curriculum & Instruction

Daniel Salinas IV, BS
Interdisciplinary: Health Science

Nicholaus Santini, BS
Business Administration: Accounting

Katherine Elizabeth Saul, BA
History: Licensure
Psychology

Kody D. Scholl, BA
magna cum laude
Religion, Politics, & Law
English

Cole Schroeder, BS†
magna cum laude
Business Administration: Management

Jonah A. Shabry, BA†
cum laude
Digital Media: Communication

Emma L. Singleton, BS
magna cum laude
Biochemistry

Bailey C. Sites, BS
Interdisciplinary: Health Science

James M. Solomon, BS*
Business Administration: Management

Neola N. Spotted Tail, BS*
Physical Education & Health

Kathleen F. Stearns, M.Ed.
Curriculum & Instruction

Andrew Steinbeck, BS
Technology: Restoration Technology

Emma E. Stevens, BS
Psychology: Child Development

Cole Eric Tanner, BS†
Technology: Restoration Technology

Dylan H. Templeman, BS
Mathematics
Business Administration

Sean A. Thomson, BS
cum laude
Psychology: Health & Human Services
Sociology

Kaden Thomas Frederick Tichenor, BS
magna cum laude
Elementary Education

A. Emile Tilleman, BA
cum laude
Art & Design: Studio Art

Brandy R. Trengove, BA
Art & Design: Graphic Design Photography

Nicholas Ahren Turner II, BS & M.Ed.
cum laude
Physical Education: Licensure / Curriculum & Instruction

Ashlynd Elizabeth Vanosdell, BS
Business Administration: Management

Tristan Markeese Lopez Waddy, BS
Business Administration: Management
Spanish

Rebekkah Lynn Wamser, BA
English
Communication

Quashad Washington, BS
Business Administration: Finance, Management

Collin Wedel, BS
Technology: Restoration Technology

Hannah Lynn Wedel, BS
cum laude
Mathematics: Licensure
Philosophy & Religion

Ja’Kia Nichole Wells, BS
Sociology: Criminal Justice

AJ Wiley, BS
Technology: Restoration Technology

Dylan J. Williams, BS†
Physical Education: Sports Management

Dalton T. Womack, BS
Business Administration: Management, Marketing

Tyler B. Wood, BS
Sociology: Criminal Justice

Ellis Peyton Woodruff, BA
cum laude
History: Licensure

 

denotes minor emphasis
* denotes summer graduates
† denotes in absentia

Schedule of Commencement Activities

Saturday, May 21

1:00 p.m. Class Group Photo at Harnly Garden
All bachelor’s degree students should report to Harnly Garden (in front of Melhorn Hall) at 1 p.m. in cap and gown. Please be on time so you do not miss being a part of the group photo. You will receive a link to your free group photo in a future email.

1:30 p.m. Commencement Rehearsal for All Graduates
Immediately following the group photos, we will rehearse for the Sunday ceremony. Note: You must attend rehearsal if you plan to participate in Commencement.

Sunday, May 22

10:00 a.m. Line Up for Commencement Processional
Go directly to the small gymnasium and line up alphabetically by last name. (We will have rehearsed this the day before.) The platform party, faculty, and graduates will process in that order from the Sport Center to seating on the track.

10:30 a.m. Commencement Ceremony
So that you and your family need not worry about capturing the moment, a professional photographer will shoot photos of all graduates as they receive their diploma cover. You will receive a link to access your free photo in a later email.

After the Ceremony
The recessional will conclude in front of Miller Library, where you will be provided with a commemorative charcuterie board and a variety of meats, cheeses, nuts, and other food items to enjoy with your guests. You, your family, and friends are welcome to linger on campus, enjoy the charcuterie, and take casual photos.

Additional Information

Graduates’ guests will not need tickets for admission to the stadium. However, lightning, strong storms, or disruptive conditions such as the high winds could still drive the Commencement ceremony indoors. Because tickets will be required for selected guests to gain admittance to Brown Auditorium, graduates still need to order tickets for up to seven selected guests.

Graduates will receive instructions on how to order those tickets when they pick up their cap and gown at Senior Fest! on Monday, May 9, from 10 a.m. to 4 p.m. in Friendship Hall. Before receiving the cap and gown, graduates must complete the Career Services Outcomes Survey. Seniors unable to attend Senior Fest, can pick up their cap and gown in the registrar’s office after May 9, provided they do not have a financial hold on their account and they have completed the career services survey.

Important Reminder! You are eligible to participate in the Commencement ceremony provided you meet all the following conditions:

  • Your financial balance is paid in full.
  • You have completed the Career Services outcomes survey.
  • You meet the following academic criteria:
    • You have six or fewer credits remaining to complete your degree.
    • You have a minimum GPA of 2.0 or higher in both your major and your cumulative residential coursework.
    • If you are an elementary education major, you have completed your student teaching.
    • If you are seeking secondary teaching licensure, you have completed your major content requirements.

Should you have additional questions about the above conditions or about the Commencement rehearsal or ceremony, do not hesitate to contact the registrar’s office at (620) 242-0439 or email ask@mcpherson.edu.