college mcp-logo-header-white mcpherson

Graduation

 

133rd McPherson College Commencement Ceremony

Sunday, May 16, 2021
10:30 am  | McPherson Stadium

Graduate Photo Album
Hi-resolution photos of graduates receiving their diplomas at the commencement ceremony for downloading.

Program

PRELUDE
McPherson College Band
“A Festival Prelude” – Alfred Reed

PROCESSIONAL
McPherson Youth Pipes & Drums
Mr. Lonny Liljegren
A Medley of Scottish Tunes

INVOCATION
Ms. Tricia Hartshorn
Registrar

WELCOME
Ms. Taylor Cunningham
Senior Class Representative

HOMILY
Prof. Joe Dickhudt
Professor of Restoration Technology

COMMENCEMENT ADDRESS
Dr. ShaRhonda Maclin
Associate Dean of Students, University of Oklahoma

PRESENTATION OF CANDIDATES
Dr. Bruce Clary
Vice President for Academic Affairs

CONFERRING OF DEGREES AND HONORS
Dr. Michael Schneider
President
Dr. Bruce Clary
Dr. Shane Kirchner
Professor of Education, Director of M.Ed. Program

BENEDICTION
Ms. Tricia Hartshorn
Registrar

RECESSIONAL
McPherson College Band
“March from Second Suite in F” – Gustav Holst

2021 Graduates

Morgan F. Abbott, BS †
Magna Cum Laude
Environmental Stewardship
Communication

Nicole Selma Abunaja, BS
Business Administration: Finance

James Scott Aikins, BS †
Cum Laude
Physical Education: Licensure

Jose Alonso-Hernandez, BS
Business Administration: Accounting, Finance, Marketing

Esther Tibaidjuka Amuli, BS*
Business Administration: Accounting, Finance

Destiny Rose Bacon, BS
Health Science
Communication, Psychology

Jonas Banegas Villafuerte, BS
Business Administration: Management

Brittany Baroni, BS
Health Science

Reganne Barker Barrett, BS & M.Ed.
Magna Cum Laude
Elementary Education / Curriculum & Instruction

Walter J. Behrens, BS
Magna Cum Laude
Technology: Restoration Technology

Anthony R. Bernal, BS
Sociology: Criminal Justice
Psychology

Haelie Nicole Bland, BS
Business Administration: Accounting, Finance

Julien Bodin, BS
Summa Cum Laude
Business Administration: Accounting, Finance, Management

Kevin J. Boeckman, BS
Summa Cum Laude
Technology: Restoration Management

Malik D. Bond, BS
Business Administration: Management, Marketing

Shelby Marie Nicholson Bonn, BS
Biology
Psychology

Luke Borton, BS
Cum Laude
Technology: Restoration Technology

Reven Michele Bradbury, BS
Summa Cum Laude
Elementary Education

Riley Alexis Bradbury, BS
Summa Cum Laude
Psychology: Child Development

Amy Rose Braimbridge, BS
Health Science

Marcus J. Brasley, BS
Psychology: Health & Human Services

Austin Edwin Brown IV, BS
Technology: Restoration Technology

Daniel Wage Brown, BS
Technology: Restoration Management

Cherie B. Bruce, BA
Summa Cum Laude
English

Makaylee Elizabeth Bryson, BS
Magna Cum Laude
Elementary Education
Psychology

Summer Nadine Cano Buckshaw, BA
Art & Design: Graphic Design

Bianca Zadalynn Bulnes, BS
Magna Cum Laude
Elementary Education

Alexander William Burger, BA
Communication

Sydney M. Burton, BS
Cum Laude
Biochemistry

Jorge Armando Calleros, BS
Physical Education: Licensure

Brian Cantú, BS
Physical Education & Health

Garrett Michael Carroll, BS
Technology: Restoration Technology

Calvin J. Cassida, BS
Cum Laude
Technology: Restoration Design

Eugenio Lee Cervantez Jr., BS
Business Administration: Marketing

Marcos A. Chacon, BS
Physical Education: Sports Management

Jenna G. Christensen, BS
Biology
Chemistry, Mathematics

Amanda Cochran, BS
Elementary Education

Tanner L. Conway, BS
Business Administration: Marketing

Taylor Cunningham, BA
Cum Laude
Art & Design: Graphic Design
Art & Design: Studio Art

Jake M.D. Curtis, BS
Health Science
Biology

Corey D. Davis, BS*
Physical Education & Health
Psychology

Dante Spencer Dellacroce, BS
Technology: Restoration Technology

Maile Kamalani Deutsch, BS
Biology
Chemistry

Mason L. Duffey, BS*
Technology: Automotive Communication

Stephen Alexander Duncan-Peters II, BS
Technology: Restoration Management

Amber Louann Evans, BS
Business Administration: Management

William Farkash, BS
Technology: Restoration Design

Joseph Theodore Farmer, BS †
Technology: Restoration Technology
Entrepreneurship

Shane Joseph Fazzino, BS
Technology: Restoration Technology

Marcus Vinicius Felix Fernandes, BA*
Digital Media: Communication

Lenae Albina Fitzmaurice, BS
Business Administration: Finance, Management, Marketing

Kaitlyn Foster, BS
Summa Cum Laude
Elementary Education

Chandler J. Gehring, BS
Technology: Restoration Technology

Quinn Gordon, BS
Summa Cum Laude
Technology: Restoration Technology
History

Cullen E. Grabast, BS
Cum Laude
Health Science

Christina Marie Hall, BA
Digital Media: Visual Design

Garrett Ham, BS
Cum Laude
Business Administration: Finance

Natalie J. Hemann, BS †
Business Administration: Management

Jacob Dylan Herman, BS
Elementary Education

Amanda Branch Hill, BA
Performing Arts: Music

Cole Hinton, BS
Technology: Restoration Technology

James Glenn Hodgson, BS
Sociology: Criminal Justice

Hunter John Hughes, BS †
Business Administration: Marketing
Biology

Valentin Ibarra-Luna, BS
Business Administration: Management

Colin J. Irvin, BS
Technology: Restoration Technology

Daija R. Isley, BS
Health Science

Navid Ersen Istanbullu, BS
Magna Cum Laude
Business Administration: Finance, Management, Marketing

Jessica Lauren James, BS
Summa Cum Laude
Chemistry

Britney Celeste Jarvis, BS
Health Science

Kemryn Shawn Jenkins, BS
Business Administration: Marketing

Trevor Johnson, BS
Business Administration: Finance, Management

Neville Mbuyamba Kabangu, BS
Biochemistry

Sebia Kabedi Kalambayi, BS
Cum Laude
Biochemistry
Environmental Science

Thara Kapinga Kalambayi, BS
Biology

Arya Karmacharya, BS
Business Administration: Marketing
Visual Arts: Graphic Design Marketing

Gracia Kasereka, BS*
Mathematics

Choucranie N. Kayembe, BS
Biochemistry
Chemistry

Jordan Makanapono Keanini, BS*
Health Science

Cameron Joseph George Kelemen, BS*
Biology

Justus Clemens Köhler, BS
Magna Cum Laude
Business Administration: Finance, Management, Marketing

Lance Lagasse, BS
Technology: Restoration Technology

Skylar Madison Lane, BS
Business Administration: Marketing

Tatelyn June Lasley, BS
Physical Education: Licensure

Timothy James Lauring, BS
Summa Cum Laude
Technology: Restoration Design

Sheresa Jo Layton, BA
Art & Design: Graphic Design Photography

Aaron T. Leck, BS
Biology
Philosophy & Religion

Dakota Nicolas Logan, BS
Technology: Restoration Technology

Andre Guillaume Lubaya, BS
Summa Cum Laude
Business Administration: Accounting, Finance, Management

Esther Lubiba, BS
Magna Cum Laude
Business Administration: Accounting, Finance, Management, Marketing

Kyle J. Lux, BS
Physical Education: Sports Management

Kaylynn Erin Lyons, BS
Sociology: Criminal Justice

Kyle James MacKinnon, BS †
Physical Education & Health

Tori Maples, BS*
Biology: Licensure

Aventino Martinez-Garcia, BS
Cum Laude
Business Administration: Accounting

Luis Angel Martinez, BS
Business Administration: Management, Marketing

Trisha Mathewson, BS
Cum Laude
Business Administration: Accounting, Finance

Marcus McDaniel, BS
Business Administration: Management

Samuel J. McDannald, BS
Technology: Restoration Technology

Nathaniel McLaughlin, BS
Summa Cum Laude
Technology: Restoration Technology
Communication

Hunter J. Meeks, BS
Business Administration: Management, Marketing

Rodrigo Miranda-Enríquez, BS
Summa Cum Laude
Business Administration: Accounting, Finance

Gonzalo Morales Vargas, BS
Health Science

Ilanna A. Moyer, BS
Summa Cum Laude
Business Administration: Finance, Management
Communication

Charles Bernard Munns, BS
Mathematics

Rochelle Napier, M.Ed.
Curriculum & Instruction

Gregory Neiger, BS
Cum Laude
Physical Education: Sports Management

Noah M. Nelson, BS
Physical Education: Sports Management

Ashley Nicole Nuss, BS
Business Administration: Management

Matthew Nutting, BS
Cum Laude
Technology: Restoration Technology
Business Administration

Tevin Oller, BA
Cum Laude
Digital Media: Visual Design

Allison Pamela Penalva Vanegas, BS
Biochemistry
Communication

Kristopher L. Perez, BS
Psychology: Health & Human Services
Sociology

Taylor C. Perez, BA
Cum Laude
Communication
Psychology

Alexander J. Polakow, BS
Technology: Restoration Technology

Kristin S. Potter, BS
Cum Laude
Biology
Psychology, Chemistry

Oliver M. Preissler, BS †
Technology: Restoration Technology

Kendryk Rankin, BS & M.Ed.
Elementary Education / Curriculum & Instruction

Maya A. Rawlinson, BS
Sociology: Criminal Justice
Psychology

Ashtyn K. Redus, BS
Business Administration: Management

Carlos Reyna, BS*
Physical Education: Licensure

Dan A. Reynolds, BA*
Digital Media: Communication

Brock Richardson, BS †
Physical Education & Health

Dylan Russell Riley, BS
Summa Cum Laude
Technology: Restoration Technology

Justin D. Risdall, BS*
Physical Education: Sports Management

Joseph R. Robben, BA
Communication

Nathan Alexander Robl, BS
Physical Education: Sports Management

Pamela Rosales Zapata, BS
Cum Laude
Elementary Education

Theron Edward Merrill Sanders, BS
Mathematics
Business Administration

Chase Sandlin, BS
Technology: Restoration Management

Tucker A. Schultz, B.S.
Technology: Restoration Technology

Jakob Clayton Shields, BS* †
Physical Education: Sports Management

Christie Joan Silber, BS
Magna Cum Laude
Sociology: Criminal Justice
Psychology

Tomi Simmons, BS
Cum Laude
History: Political Science
Communication

Claire Singleton, BS
Biochemistry

Antonio A. Snyder, BS
Sociology: Health & Human Services
Psychology: Child Development

Jack Avery Stalcup, BS
Physical Education: Licensure

Adam Jeffrey Tabor, BS
Physical Education: Sports Management

Kylecia N. Taylor, BS
Biology

Xavier Lamont Taylor, BS*
Physical Education & Health

Meklit Yemiru Tilahun, BS
Cum Laude
Biology

Jacob Tanner Trigg, BA
Performing Arts: Theatre
Philosophy & Religion

Jacob Turley, BS
Magna Cum Laude
Business Administration: Finance, Management

Andrew Bryce Vekteris, BS
Technology: Restoration Technology

Susana I. Velasquez, BS
Psychology: Child Development
Spanish

Joshua “Chopper” Wade, BS
Physical Education: Sports Management

Nicolas Christian Wahl, BS
Magna Cum Laude
Business Administration: Management, Marketing
History

Frederick Watts II, BS
Business Administration: Finance

Myriah Dawn Webster, BS
Summa Cum Laude
Business Administration: Accounting, Management
Music

Charles E. Weeks, BS †
Technology: Restoration Technology

Courtney Jean Weesner, BS
Summa Cum Laude
History: Political Science
Theatre, Philosophy & Religion

Alyssa Wilson, BS*
Biology: Licensure

Kaitlyn M. Wilson, BS
Health Science

Cordell W. Wingerd, BS
Technology: Restoration Technology

Matthisen Payje Witzel, BS †
Summa Cum Laude
Elementary Education

Madyson Woog, BS
Health Science

Logan Michael Worswick, B.S.
Mathematics
Spanish

Julianna G. Yañez, BS
Magna Cum Laude
Business Administration: Management, Marketing
Spanish

Soren S. Yarnall, BS
Environmental Stewardship

 

denotes minor emphasis
* denotes summer graduates
† denotes in absentia